Culcheth Community Display

Well done to all the Students who took part in our Culcheth Community Day Display. It was a great day and well done to all the organisers too.  

NWKA Kumite Competition 2019

A massive well done to all the students who took part in the Kumite (fighting) competition. You have all improved greatly from the experience and have shown tremendous determination.
Good job guys
Steve

Luca Shallcross – Winner , Callum Ross, Ashton Roberts, Victor Wlodarz, Aaron Lavelle, Pheonix Oliver, Daniel Harrison, Charlie Johnson


Aidan Dodd – Winner, Archie Newby, Alfie Macdonald, Oliver Dastey, Aariz Syed, Thomas Welsby

Abbie Lohrenz – Winner, Lucia Amaral, Evie Northcott

Kieran Shaw – Winner, James Barber, Theo Pearson, Lewis Johns, Harley Ray Hall, Elliot Harris

Liam Potter – Winner, Byron Lincoln, Micheal Evans, David Benko, Ayaan Syed, Ewan Howard, William Jones, Thomas Woods, William Malkin

Jacob Fairclough – Winner, Sam Morrisey, Banujan Sivadass, Jacob Knight

Daniel Peter – Winner, Charlie Horsley, Daniel Sturgess, Ben Pangwipas, Joshua Coakley

Alex Gregory – Winner, Joseph Dewison, Alex Bowen, Micheal Wadeson, Joseph Bird, Sam Ashworth, Ben Lucas Artingstall, Kerem Erez

Mia-Rose Claber – Winner, Alexandra Davies, Faye Mellor,

Mia Brownbill – Winner, Jessica Brownbill, Chloe Guy, Emily Guy, Sophie Bastable, Paulina Szura, Amelie Rawlinson

Zoya Syed – Winner ,Nadia Djedich, Julie Wlodarz, Abbie Pullen, Freya Cairnes

Joseph Mortimer – Winner, Issac Swinton, Jasper Fuller, Samuel Saunders, Joseph Rimmer, Thomas O’Brien, Zak Greenaway, Ben Zygadllo

Issac Prince – Winner, Ben Wright, Jason Fairclough, Leo Wong, Braeden Cairns

Alice Cooke – Winner, Alice Doyle, Amelia Harrison, Harry Brown, Alfie Fairhurst, Parker McClymont, Alfie Astall

George Pemberton – Winner, Finnley Bailey, Samuel Edmond, Haresh Navaneethiswaran, Daksha Navaneethiswaran, Jack Regan, Joe Tinsley

Benjamin Glover – Winner, Leo Weston, Daniel Bird, Elliot Martindale, Charlie Gornall, Angus Nilsson, Charlie Williams

Owen Wang – Winner, Max Manchester, Manisha Sureshkumar, Ryan Turner, Finley Roberts, Thomas Greenhalgh, Joshua Thomas, Dawid Dabrowa, Alex Maluchnik

North East Open 2019

Luke Scott – Bronze Senior Kata

Zach Scott – Bronze Senior Kumite

West Midlands Open 2019

Zach Scott – Silver Senior Kumite

British Open 2019

Zach Scott – Bronze Senior Kumite

Black Belt Gradings 2019

Congratulations to our new Children’s Black Belts 

James Barber – Equivalent of Adult Purple Belt 4th Kyu 

James Tooley – Equivalent of Adult Purple Belt 4th Kyu 

Lewis Johns – Equivalent of Adult Blue Belt 5th Kyu 

Elliot Harris – Equivalent of Adult Blue Belt 5th Kyu